Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fruktoz Nedir

Ana Sayfa » NEDİR » Fruktoz Nedir

Fruktoz Nedir Fruktozun Zararları Neler

Fruktoz; bal ve pek çok meyve içerisinde doğal olarak bulunan bir basit şekerdir ( monosakkarit ). Önceki araştırmalarda kan şekerini, sakkaroz kadar arttırmadığı için (çay şekeri, sükroz) sakkaroza alternatif olarak düşünülmüştür. Ancak yapılan araştırmalar, vücudun şekeri işleme kapasitesinin oldukça karmaşık bir mekanizması olduğunu göstermiştir. Çay şekeri %50 fruktozdan oluşmaktadır ancak çay şekeri bileşik ( dissakkarit) bir şekerdir ve işlenme mekanizması biraz daha farklıdır.

Sürekli fruktozlu şeker bombardımanına tabi tutulan vücut bunu işlemek için yeterli zaman bulamaz ve bu durumda bu şeker yağ olarak depolanmaktadır. Ayrıca kandaki trigliserit oranı kişiyi kalp hastası yapacak kadar yükselir. Ayrıca; aşırı alımı iştah mekanizmasını üzerine etki ederek iştahı artırır ve kilo alımını kolaylaştırır.

Fruktozun son dönemlerde bu kadar gündeme gelmesinin diğer nedeni kullanım alanının oldukça yaygınlaşmış olmasıdır. Esasen meyvelerde, bal ve pekmez gibi gıdalarda doğal olarak bulunan früktoz makul ölçülerde vücut tarafından tolere edilir. Ancak hazır gıda sektöründe günümüzde früktozun kullanılmadığı alan yok gibidir. Çay şekerine göre elde edilmesi ve nakliyesi daha kolay olduğundan günümüzde market raflarında bulunan hemen her yiyecek içerisinde özellikle hazır reçeller, tatlılar, bisküvi-gofret ve çikolatalar, hazır sos ve ketçaplar, şekerli içecekler vs. kısaca bir zamanlar içerisinde çay şekeri bulunan her gıdanın içerisine günümüzde kullanım amacına göre glikoz şurubu veya fruktoz bulunmaktadır. Özellikle hazır meyve suları ve gazlı içecekler içerisinde früktoz aşırı miktarlarda bulunur. Yapılan araştırmalarda gazlı içecekler ile diabet 2 gelişimi arasında önemli bir ilişki bulunmuştur. Gazlı içeceklerde bulunan fruktozun ve diğer maddelerin etkileşime geçerek diabet gelişimini tetikleyebileceği ortaya konmuştur.

Ayrıca yapılan araştırmalarda; kanserli hücrelerin özellikle fruktozla beslenmede istekli oldukları gözlenmiştir. Bilim adamlarına göre bu durum, kanser gelişimi ve ilerlemesi ile fruktozlu gıdalar arasında bağ kurmalarına neden olmuştur.

Doğal Besinlerdeki Fruktoz Zararlı mı?

Esasen yediğimiz her doğal besinin içerisinde früktoz  bulunmaktadır. Özellikle bazı gıdalarda bu oran daha da yüksek olabilir. Ancak önemli olan bir besinin içerdiği früktoz oranının yüksekliğinden ziyade vücudun onu sindirme süresinin uzunluğudur. Doğal gıdalar belirli oranda lif içerdiklerinden sindirim süreleri uzundur ve bu durumda besinin içerdiği örneğin 20 gramlık fruktoz hemen sindirilmez ancak hazır gıdalar için bu durum söz konusu değildir. Hazır gıdalar, doğal besinlere göre hem çok fazla fruktoz içerirler hem de ( asıl tehlike budur) çabuk sindirilerek fruktozun açığa çıkmasına neden olurlar. Örneğin dutumsu meyveler ( böğürtlen, çilek, ahududu, dut, karadut vs.) yüksek oranda fruktoz içermesine ( 100 gramda 20 gram ) rağmen bu meyvelerin lifli yapısı ve içerdikleri çok değerli; vitamin, mineral ve antioksidanlar bu meyveleri benzersiz kılmaktadır. Bir diğer husus bu meyvelerdeki fruktoz, çayşekeri yapısına girmiş ( 1 glikoz+1 fruktoz) şeklinde olduğundan daha farklı bir mekanizması vardır.

Ancak hazır gıdalar için fruktoz oranı az dahi olsa herhangi vitamin, mineral, antioksidan ve lif içermediklerinden hatta içerdikleri diğer kimyasallar nedeni ile sağlığa olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle aslında temel tercihimiz her zaman doğal yaşam-doğal ürün şeklinde olmalıdır.

Peki Tüketici olarak ne yapmalıyız?

Früktoz içeren hazır gıdalardan mümkün olduğunda uzak durmakta fayda var. Eğer; tatlı ve reçel tarzı besinleri tüketmek istiyorsak güvenilir ve fruktoz içermeyen ( sadece çay şekeri ile yapılmış ) bir markayı tercih etmeli veya kendimiz üretmeliyiz.

Fruktoz Nedir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Glüsit Nedir

24 Nisan 2018Glüsit Nedir

Glisin Nedir

24 Nisan 2018Glisin Nedir

 • Etiketler

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yıllık İzin Nedir? Nasıl Hesaplanır ? Doğu Perinçek Kimdir Padişah 1.Sultan Osman Kimdir Hayatı ve Eserleri Çoban Salata Tarifi Evde Kumpir Yapmanın Püf Noktaları Süper Loto Kazandıran Numaralar

  FACEBOOK'TA BİZ

  Bilgi Merkez

  Hayata dair her bilgiye tek tıklamayla ulaşabilmenin en kolay yolu.

  BilgiMerkezi.NET - Tüm Hakları Saklıdır